22 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do kina na film pt. "Raport Pileckiego", w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Biograficzny dramat wojenny miał premierę kinową (światową i polską) 1 września tego roku.  Jest to historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej - rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji.

Witold Pilecki z narażeniem życia celowo dał się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach.  Pod pretekstem szpiegostwa został skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”.

Film był lekcją historii i przede wszystkim życia.... Na wszystkich  uczniach wywarł ogromne wrażenie.

W drodze powrotnej z kina trwały dyskusje na temat filmu, który nakłonił każdego do myślenia. Zobaczyliśmy życie ludzi, którzy musieli zginąć w walce o naszą przyszłość.
Nawiązując do słów wielkiego poety Adama Mickiewicza  "przeszłość, nieustannie poprzez teraźniejszość styka się z przyszłością", wróciliśmy mając świadomość historyczną  i jesteśmy w stanie sformułować pozytywne wnioski na przyszłość.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Barbara Ressel,  Małgorzata Robak,  Lidia Rabczewska, Monika Stefanowska, Milena Warych, Urszula Kujawiak, Joanna Gomułka - Kaużna.