W dniach 28 i 29 września 2023 r. uczniowie klas: 2TM, 4TI, 1TF uczestniczyli w niezwykłej wycieczce, której celem było poznanie historii naszego miasta. Przewodnikiem był pan Bartosz Stachowiak- dyrektor Muzeum Miasta Turku,  autor wielu opracowań o przeszłości miasta z turem w herbie. Podróż w przeszłość rozpoczęła się od zwiedzania zabytkowego kościoła ewangelicko-augsburskiego. Jest to obecnie najstarsza budowla sakralna w Turku, która jest wciąż użytkowana i utrzymywana przez wspólnotę  ewangelicką. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o historii świątyni oraz chętnie dyskutowali o różnicach między kościołem rzymsko-katolickim a ewangelicko-augsburskim.

Kolejnym punktem  programu był spacer po miejskich nekropoliach. Uczniowie poznali historię cmentarzy: komunalnego( najmłodszego), parafialnych (starego i nowego), ewangelicko-augsburskiego, żydowskiego oraz cholerycznego.

Pan Bartosz Stachowiak niezwykle barwnie opowiadał o przeszłości Turku, jego słynnych mieszkańcach oraz ich rodzinach. Wincenty Milewski, Stanisław Kączkowski, rodzina Składkowskich i wielu innych - na zawsze wpisali się w historię miasta.

Ostatnim punktem podróży w przeszłość była wizyta w „Przystani”, w której młodzież obejrzała ekspozycję poświęconą bohaterom II wojny światowej. Uczniowie mogli  przenieść się  w czasie i przestrzeni, aby poznać historię walki o wolność i pokój w tym tragicznym momencie dziejowym.

Opiekunami byli: Monika Stefanowska,  Barbara Ressel, Małgorzata Robak, Klaudia Sobczak-Muchowska, Renata Jesiołowska, Łukasz Szymański, Adela Surdyga, Katarzyna Rosiak.